Publicerad 25 januari 2024

Ledamöter NSK-S

I den Nationella samverkansgruppen för kunskapsstyrning i socialtjänsten (NSK-S) sitter ledamöter som representerar socialtjänsten i samtliga län, tillsammans med representanter från relevanta nätverk och kunskapsstyrande myndigheter.

Ledamöternas uppdrag är att bidra till att den kommunala och regionala nivån får bästa möjliga kunskapsstöd från aktörer på nationell nivå.

Arbetsutskottet NSK-S

Västernorrland

Mats Kollin, förvaltningschef
Härnösands kommun
mats.kollin@harnosand.se

Dalarna

Ulrika Gärdsback, socialchef
Gagnefs kommun
ulrika.gardsback@gagnef.se

Fyrbodal

Lena Gardtman, sektorchef
Orust kommun
lena.gardtman@orust.se

Jönköpings län

Anders Saldner, socialchef
Vetlanda kommun
anders.saldner@vetlanda.se

Föreningen FoU Välfärd

Åsa Hedberg Rundgren, direktör
Äldrecentrumasa.hedbergrundgren@aldrecentrum.se

E-hälsomyndigheten

Susanna Wahlberg, enhetschefsusanna.wahlberg@ehalsomyndigheten.se

Sveriges Kommuner och Regioner

Åsa Wassbäck, processtöd för NSK-S
asa.wassback@skr.se

Camilla Wiberg, handläggare
camilla.wiberg@skr.se

Socialstyrelsen

Krisztina Buki Törnbjörn, samordnarekrisztina.buki-tornbjork@socialstyrelsen.se

Övriga ledamöter

Kronoberg

Annie-Lie Jarhult, förvaltningschef
Uppvidinge kommun
annie-lie.jarhult@uppvidinge.se

Blekinge

Gunilla Råberg, förvaltningschef
Karlskrona kommun
gunilla.raberg@karlskrona.se

Gävleborg

Susanne Cliffoord, Socialchef
Sandvikens kommun
susanne.cliffoord@sandviken.se

Halland

Hans-Jörgen Wahlhed, socialchef
Halmstads kommun
hans-jorgen.wahlhed@halmstad.se

Jämtland

Anda Embretzen, socialchef
Härjedalens kommun
anda.embretzen@herjedalen.se

Kalmar

Marie Stjernström, socialchef
Hultsfreds kommun
marie.stjernstrom@hultsfred.se

Norrbotten

Annette Viksten Åhl, socialchef
Gällivare kommun
annette.vikstenahl@gallivare.se

Skåne

Annelie Börjesdotter, socialchef
Perstorp kommun
annelie.borjesdotter@perstorp.se

Stockholm

Elisabeth Bengtsson, socialchef
Sollentuna kommun
elisabeth.bengtsson@sollentuna.se

Karin Kolberg, socialchef
Nacka kommun
karin.kollberg@nacka.se

Linda Hamnes, avdelningschef på äldreförvaltningen,
Stockholms stad
linda.hamnes@stockholm.se

David Gyllenstråle, socialchef,
Vallentuna kommun
david.gyllenstrale@vallentuna.se

Sörmland

Elisabeth Kantor, förvaltningschef
Eskilstuna kommunelisabeth.kantor@eskilstuna.se

Uppsala län

Erik Johansson, socialchef
Håbo kommunerik.johansson@habo.se

Västerbotten

Katarzyna Wikström, förvaltningschef
Skellefteå Kommunkatarzyna.wikstrom@skelleftea.se

Västmanland

Christine Wäneskog, förvaltningschef
Västerås stadchristine.waneskog@vasteras.se

Västra Götaland

Göteborgsregionen

Carin Bringestedt, avdelningschef
Göteborgs stadcarin.bringestedt@aldrevardomsorg.goteborg.se

Cecilia Axelsson, planeringsledare
Göteborgsregionencecilia.axelsson@goteborgsregionen.se

Linda Wenthe, avdelningschef
Göteborgs stadlinda.wenthe@funktionsstod.goteborg.se

Ebba Gierow, sektorchef
Ale Kommun
ebba.gierow@ale.se

Skaraborg

Sverker Andersson, socialchef
Vara kommun
sverker.andersson@vara.se

Borås/Sjuhärad

Sandra Säljö, socialchef
Herrljunga kommun
sandra.saljo@admin.herrljunga.se

Östergötland

Ann Henriksson, socialchef
Söderköpings kommunann.henriksson@soderkoping.se

Gotland

Öystein Berge, kvalitetschef
Gotland
oystein.berge@gotland.se

Värmland

Maria Persson, socialchef, Hagfors kommunmaria.persson@hagfors.se

Örebro

Jaana Jansson, förvaltningschef
Hallbergs kommun
jaana.jansson@hallsberg.se

SKR:s nätverk för regionala samverkans- och stödstrukturer

Emelie Printz, strategisk samordnare social välfärd
Gävle kommun
emelie.printz@gavle.se

Föreningen FoU Välfärd

Mats Eriksson
FoU Centrum för vård, omsorg och socialt arbete
mats.eriksson3@linkoping.se

Statens beredning för medicinsk och social utvärdering, SBU

Maral Jolstedt
Maral.Jolstedt@sbu.se

Forte

Teresia Weinberg, programansvarig, teresia.weinberg@forte.se

Folkhälsomyndigheten

Sofia Hjelmstedt, utredare
sofia.hjelmstedt@folkhalsomyndigheten.se

Myndigheten för familjerätt och föräldraskapsstöd (MFoF)

Margareta Bolmgren, omvärld- och kunskapsbevakare
margareta.bolmgren@mfof.se

Socialstyrelsen

Magnus Wallinder, enhetschef
magnus.wallinder@socialstyrelsen.se

 

Informationsansvarig

  • Åsa Wassbäck
    Handläggare

Kontakta oss

Kontaktformulär SKR








Verifiering * (obligatorisk)
Vi kontrollerar att du är en människa och inte en robot.