Publicerad 19 september 2022

Nätverk regionala kontaktpersoner patientkontrakt

Varje region har utsett en eller flera kontaktpersoner, som ansvariga för patientkontraktsarbetet i regionen. Kontaktpersonerna ingår i ett nationellt nätverk.

Region Blekinge

Inga-Lisa Apelmaninga-lisa.apelman@regionblekinge.se

Region Dalarna

Lotta Jansson
lotta.jansson@regiondalarna.se

Region Gotland

Ylva Hellstadius
ylva.hellstadius@gotland.se

Region Gävleborg

Johanna Hedbergjohanna.hedberg@regiongavleborg.se

Region Halland

Victoria Anderssonvictoria.andersson@regionhalland.se

Region Jämtland Härjedalen

Elsy Backström elsy.backstrom@regionjh.se

Maria Ombergmaria.omberg@regionjh.se

Region Jönköping

Maria Johanssonmaria.e.johansson@rjl.se

Region Kalmar

Erica Stenströmerica.stenstrom@ltkalmar.se

Region Kronoberg

Helene Kratz
helene.kratz@kronoberg.se

Region Norrbotten

Anneli Granberg
anneli.granberg@norrbotten.se

Birgitta Salomonsson
birgitta.salomonsson@norrbotten.se

Region Skåne

Greger Linander Greger.Linander@skane.se

Region Stockholm

Maria Hägerstrand
maria.hagerstrand@regionstockholm.se

Region Sörmland

Gunilla Carlson gunilla.carlson.kjell@regionsormland.se

Region Uppsala

Malin Conde
malin.conde@regionuppsala.se

Region Värmland

Annika Lindannika.lind@regionvarmland.se

Region Västerbotten

Sofie Tängman
sofie.tangman@regionvasterbotten.se

Region Västmanland

Ann-marie Iversenann-marie.iversen@regionvastmanland.se

Region Västra Götaland

Anna C. Persson
anna.c.persson@vgregion.se

Katrin Modig Pallinkatrin.modig-pallin@vgregion.se

Region Västernorrland

Victoria Pulsfordvictoria.pulsford@rvn.se

Region Örebro

Anna Mann
anna.mann@regionorebrolan.se

Region Östergötland

Nettan Svartz
nettan.svartz@regionostergotland.se

Informationsansvarig

  • Anette Nilsson
    Konsult

Kontakta oss

Kontaktformulär SKR